Jak poprawić wyniki listeningów


Wielu uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu maturalnego ma wciąż problem z częścią ustną egzaminu, w której muszą zmierzyć się z częścią słuchowiskową. Oczywiście główny wpływ na zrozumienie treści słuchowiska ma sprzęt do odtwarzania, jakim dysponuje szkoła. Skoro egzamin jest normalizowany, sprzęt też powinien być normalizowany - zapewniło by to równe szanse wszystkim podchodzącym do egzaminu. Ale problemy techniczne i przepisy to zagadnienia dla Ministerstwa Edukacji Narodowej, my natomiast zajmiemy się metodami, które pozwalają na rozwinięcie umiejętności rozumienia języka angielskiego.

Ważne, aby przed zapoznaniem się z technikami doskonalenia umiejętności słuchania, obalić jeden mit - nie ma metody, która poprawia taką sprawność w miesiąc czy dwa. Jeżeli ktoś na krótko przed egzaminem jest świadomy, że takich umiejętności mu brak, nie ma co oczekiwać cudu do czasu egzaminu. Doskonalenie umiejętności rozumienia słowa mówionego wymaga czasu, bo jest to umiejętność, która rozwija się długoterminowo, konsekwentnie i bardzo stopniowo. W budowaniu własnych umiejętności w tym zakresie wymagana jest wytrwałość. Istotny jest także odpowiedni dobór materiałów do ćwiczeń.

Jakie techniki poprawiają ogólne umiejętności rozumienia obcego języka?


Muzyka

Lubisz muzykę, masz swoje ulubione piosenki, słuchasz dużo radia, biegasz z walkmanem? Staraj się słuchać ze zrozumieniem. Jeżeli podoba ci się jakaś piosenka, koniecznie zapoznaj się z jej treścią, tekstem. Wejdź na songmeanings.com i zobacz o czym śpiewa Twój ulubiony wykonawca. Nie musisz uczyć się tekstu na pamięć, ale koniecznie we własnym zakresie przetłumacz sobie ogólny sens i konkretne zwroty, jakie znajdziesz w tekście. Po co? Znajomość tekstu kompletnie odmienia rozumienie piosenki. Ma olbrzymi wpływa na kompetencję językową. Jeżeli znasz słowa wypowiadane przez wykonawcę natychmiast uczysz się ich poprawnej wymowy. Bez żadnego wysiłku doskonalisz także swoją wymowę, bo to, czym się „naładujesz” zaprocentuje, kiedy sam zaczniesz mówić po angielsku. Poza tym, znając słowa piosenki, możesz sobie podśpiewywać. A śpiewając możesz używać prawdziwych, angielskich słów, a nie jakichś zmyślonych sylab jedynie podobnych do odtwarzanego języka. Śpiewanie ma wspaniałą cechę - uczy bowiem bezkonfliktowego łączenia wyrazów w zdania, a to jedne z najważniejszych atrybutów płynnej wypowiedzi.

Dialogi

Najpierw wybierz te z własnej książki. W końcu po coś to CD nabyłeś, więc włóż je do odtwarzacza i nie wyjmuj. Gdy zapoznasz się z materiałem, jaki będziesz przerabiać albo już przerabiałeś w szkole, słuchaj go często i powtarzaj na głos. Każdy dialog, każdy listening z twojej książki ma swoją transkrypcję w ostatnim rozdziale. Zerknij tam, zapoznaj się z tym, co jest wypowiadane w dialogach i powtarzaj. Naśladowanie języka to bardzo ważna technika rozwoju własnej kompetencji. Gdy wiesz, co ktoś mówi, a przy tym wiesz, jak samemu to wyprodukować, w języku mówionym pewne fragmenty już cię nie zaskoczą, a właśnie o to tutaj chodzi. Gdy już znudzi ci się własna książka do angielskiego, a jej dialogi będą wychodzić ci bokiem, sięgnij po rozmówki. Rozmówki w formie pisanej z towarzyszącym im formatem audio, to skarbnica wiedzy. Rozmówki są zbiorem najpopularniejszych wypowiedzi w języku docelowym. To z nich dowiesz się jak na tysiąc sposobów powiedzieć do zobaczenia czy uprzejmie odmówić. W słuchowiskach szkolnych takie wyrażenia pojawiają się nagminnie. Znając warianty wypowiedzi w różnych kontekstach, jesteś gotowy do sprostania większości sytuacjom.

Telewizja

Tu nie znajdziesz transkrypcji. Niestety. Ale czy na pewno? Próbowałeś kiedyś oglądać telewizję z włączonymi opcjami dla niesłyszących? Zaprogramowanie języka na angielski, zamieni twój telewizor w ekran kinowy. Napisy do filmu mogą być wyświetlane zarówno po polsku (opcja niepolecana), jak i po angielsku (opcja bardzo zalecana). Oglądaj - programy rozrywkowe, programy ogólno naukowe, filmy (zwłaszcza te, które już widziałeś i lubisz). Nie oglądaj za dużo wiadomości, bo to specyficzny język i specyficzne struktury. Poza tym, w wiadomościach liczy się tempo przekazu informacji - w Polsce jest Teleexpress, a to bardzo wymowne. Nikt nie chce w wiadomościach powoli czytającego lektora, tu liczy się prędkość. To sprawia, że wiadomości to ostatnia rzecz, z jaką powinien stykać się uczący nowego języka.

Radio

Masz Internet? Włącz dobre radio! Wybierz takie, gdzie dużo się mówi. Minnessota Public Radio (MPR), KROCK z Syracuse - dziś każdy może znaleźć coś dla siebie. Z aplikacji dostępnych na smartfony, USA FM i inne apki pozwalają słuchać dziesiątek radiostacji z danego kraju anglojęzycznego. Spośród stron internetowych zdecydowanie godnym polecenia jest radio.garden/live/

Mówienie do siebie

Słuchasz muzyki, oglądasz filmy, słuchasz radia? Super. Powtarzaj, co słyszysz i mów do siebie! Nie, nie jesteś wariatem - mówienie do siebie to technika doskonalenia nowego języka. Dzieci próbują naśladować nawet pojedyncze dźwięki i w ten sposób zapoznają się z nowym językiem. Dlatego też ucz się kopiując wypowiedzi i mów do siebie, co i ile chcesz. Nie ma innego sposobu, żeby nauczyć się mówić. Nie da się czytać przez 20 lat, podnieść głowę znad książki i płynnie mówić. Żeby mówić, trzeba mówić - proste, jak drut.

Dwa, trzy lata praktyki wystarczą w zupełności, aby zdać maturę z doskonałym wynikiem. Ucząc się wspomnianymi technikami rozwiniesz nie tylko umiejętność słuchania, ale cały swój angielski - powodzenia!